Кого зачепить «зниження» податків в 2015 році

Кого зачепить «зниження» податків в 2015 році

Аналитика

Напередодні Нового року депутати буквально сипали «подарунками»: ось вам і зниження ЄСВ у три рази, і відстрочка ПДВ-рахунків, і мораторій на перевірки бізнесу. Але все це лише пил в очі, так як всі разом ми понесемо потяжелевшей податковий тягар. І не завтра, а прямо зараз.

За податкову реформу і бізнес, і громадські організації, і навіть Державна фіскальна служба воювали понад півроку. Однак уряд і парламент вчинили по-своєму: депутати голосували за зміни до чинного Податковий кодекс зім’ято, без вдумливого вивчення кількох сотень сторінок винесеного на їх суд документа.

З одного боку, податкові новації — не більше ніж формальність, злий жарт Кабінету міністрів, якому кров з носу потрібно було «проштовхнути» їх на перший фланг, перед законом про держбюджет на 2015 рік. Що, власне, уряд успішно і зробило (бюджет голосували слідом, в ту ж всеношну з 28 на 29 грудня). З іншого боку, радіти абсолютно нічому, так як кожному з нас тепер доведеться жити з новими податками. До того ж, за підсумками першого кварталу депутати знову будуть «копатися» в Податковому кодексі, а значить, нові сюрпризи не за горами.

↑ к содержанию

Ставки — вище, пільги — менше

Як ми пам’ятаємо, останній варіант змін до Податкового кодексу, який обговорювався в стінах Кабміну, наробив чимало галасу. Найбільший резонанс викликали прогресивна шкала стягування прибуткового податку, впровадження непрямих методів контролю доходів (у тому числі загальний разове декларування), уявне скорочення кількості податків шляхом їх злиття, підозріла реформа справляння єдиного соціального внеску (за допомогою введення двох ставок — 41% і 15%) і т.д.

На щастя, частина з усього цього вінегрету в парламент не потрапила. Так, ставки податку на доходи фізосіб дійсно виросли. Але не до 25%, як спочатку планувалося, а до 20%. Зокрема, трудові доходи в розмірі до 10 мінімальних зарплат будуть обкладатися податком за ставкою 15%, понад — 20% до суми перевищення. До речі, опинилися під оподаткуванням та пенсії, розмір яких складає більше трьох мінімальних зарплат (понад 3,65 тис гривень). Податок у розмірі 15% буде застосовуватися до суми перевищення.

Для пасивних доходів (процентів, інвестприбутку, роялті) встановлена єдина ставка податку — 20%. Крім дивідендів: вони обкладаються по 5%, але тільки для тих підприємств, які сплачують податок на прибуток (у противному випадку податок на дивіденди також становить 20%).

У той же час депутати поки що вирішили не поспішати з введенням разової декларації, яка має стати першим кроком до контролю добробуту платників податків по їх витратам. Чи не буде поки і 30% -го податку на перевищення витрат над доходами. Але не варто забувати, що ідея непрямих методів контролю витає в Кабміні вже не перший рік, тому повернення до неї — лише питання часу.

Посилили та умови оподаткування нерухомості. Але не так радикально, як очікувалося. Цей податок буде стягуватися з квартир площею більше 60 кв. метрів і будинків понад 120 кв. метрів або в сумі не більше 180 кв. метрів (раніше пільга становила 120 і 240 кв. метрів відповідно). Податок буде стягуватися за «зайві» квадратні метри, тобто власники квартири в 80 кв. метрів платитимуть податок тільки за 20 кв. метрів. Враховується не тільки житлова, а вся площа — в тому числі лоджії і комори, а в будинку — технічні прибудови.

Розмір податку визначатимуть місцеві органи самоврядування, а його ставка складе до 2% мінімальної зарплати за кожен метр. Крім того, місцева влада отримали право збільшувати розмір пільгової площі, яка не потрапляє під оподаткування.

539ac1ed554ac

Об’єктом оподаткування стала і комерційна нерухомість. Ставка податку стандартна, 2%, тільки до 2016 року вона обмежена 1% від суми мінімальної зарплати за кожен метр площі. Виняток зробили лише для виробничих приміщень, а також малих архітектурних форм і нерухомості, що належить бізнесменам, які торгують на ринках. Вони податок платити не будуть.

↑ к содержанию

Скоротити і додати

Триває чехарда з кількістю діючих податків. Наприклад, як і передбачалося, рентна плата буде включати в себе шість платежів. Тобто під одним «обгорткою» виявився цілий букет податків. Плата за землю замінюється земельним податком, який, фактично, абсорбує в себе і фіксований сільгоспподаток. Однак обіцяної ліквідації туристичного збору та збору за місця для паркування транспортних засобів і зовсім не буде. Хоча їх неодноразово називали неефективними.

Більше того, з легкої руки законодавців з’являються нові податки. Наприклад, додатковий акциз у сфері роздрібного продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів, а також палива. Він буде перераховуватися до місцевих бюджетів, а його ставка складе 5% від обороту. Причому, цікавий нюанс: відтепер пиво буде вважатися алкогольним напоєм. Відповідно, на нього буде поширюватися стандартна ставка, як і на весь алкоголь.

Паралельно підвищуються розміри деяких зборів, що стягуються при торгівлі алкогольною та тютюновою продукцією, при видобутку нафти. Збільшення існуючих акцизів торкнеться і палива. Для моторних бензинів він становитиме 202 євро за тонну (раніше — 198 євро / тонна), для зрідженого газу — 50 євро за тонну (раніше — 44 євро / тонна). Також вводиться акциз на альтернативні види палива, він складе 99 євро / тонна.

Підакцизними стали і електромобілі (можна попрощатися з планами влади зробити цей вид транспорту популярним). Сума податку складе 110 євро за кожен автомобіль на електричній тязі.

Ще одне нововведення — податок для власників авто з об’ємними двигунами, від 3 літрів і вище. Його охрестили податком на «розкішні автомобілі», хоча такий критерій виглядає, м’яко кажучи, притягнутим за вуха. Навряд чи можна вважати «люксовим» Toyota Camry, Honda Accord, Mitsubishi Outlander або Subaru Outback. Це типовий середній клас. Тому логічно, що набір критеріїв потрібно було робити ширше. І поширювати цей податок не тільки на авто, а й, скажімо, на яхти або особисті літаки. Але ці транспортні засоби депутати чомусь оминули увагою, а ще до всього іншого скасували збір за першу реєстрацію літальних і плавзасобів.

Сума податку становитиме 25 тис. Гривень щорічно. Радує лише одне: поширюється він на «молоді» авто віком до 5 років.

Крім того, до 1 січня 2016 сохрянается ще один збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності. Для підприємств його ставка складе 2%, для населення — 4%. А також вводиться акциз на електроенергію — його ставка складе 3,2%.

Не скасували депутати і військовий збір, він буде стягуватися до моменту, коли парламент прийме рішення про завершення реформи Збройних Сил України. Хоча раніше планувалося, що його продовжать лише до 2016 року.

↑ к содержанию

Кожному по прянику

Бізнесу теж не вдалося відсидітися в кутку. Із загальних нововведень — щомісячне оприлюднення інформації про платників податків на сайті Державної фіскальної служби. Розповідати будуть про сплату податків природними монополіями та суб’єктами, які користуються надрами. А також давати інформацію про компанії, які мають податкові борги з поіменним зазначенням керівників і сум заборгованості.

Тим не менш, податківці обіцяють бути лояльними до бізнесу, і готові не застосовувати за підсумками 2015 санкції за порушення правильності підрахунку податку на прибуток, заповнення податкових декларацій та сум сплати цього податку. Також депутати дозволили до 1 січня 2016 використовувати касові апарати, які введені в експлуатацію до 2015 року, і надають в Фіскальну службу інформацію тільки про обсяг проведених операцій, але не подають електронні копії розрахункових документів.

Разом з тим, вже з 1 липня 2015 підприємці 2 і 3 груп (крім тих, хто торгує на ринках і пересувних об’єктах) повинні будуть застосовувати касові апарати. Правда, тих, хто введе їх в експлуатацію до 30 червня включно, теж обіцяють позбавити від перевірок. На цілих два роки.

Взагалі, аж до 2017 року перевірки компаній і фізосіб-підприємців, обсяг річного доходу яких не перевищує 20 млн гривень, будуть здійснюватися виключно зі схвалення Кабінету міністрів, на основі заяви від платника податку, а також за рішенням суду або відповідно до вимог Кримінально-процесуального кодексу.

↑ к содержанию

Відстрочка з заморочкою

Радує, що парламент пішов на поступки з ПДВ і до 1 лютого відклав запровадження нової електронної системи адміністрування цього податку, яка, в тому числі, передбачає появу так званих ПДВ-рахунків. При цьому період з 1 лютого до 1 липня буде вважатися перехідним. Тобто, у бізнесу буде фактично півроку, щоб адаптуватися до нових умов.

Що стосується гаряче обговорюваних пільг з ПДВ для зернотрейдерів, то їх до 2018 року вирішили залишити недоторканими. Але, з цікавою застереженням: від податку звільняються операції, крім першої поставки зернових сільгосппідприємствами, які безпосередньо придбали зерно у виробників. Зате операції з експорту зернових звільнені від ПДВ повністю.

Залишилося у бізнесу і право на автоматичне відшкодування ПДВ. Але для цього платник податку повинен виконати кілька умов: не мати податкових боргів; розташовувати необоротними активами, залишкова вартість яких в три рази перевищує суму податку, заявлену до відшкодування; здійснювати операції, до яких застосовується «нульова» ставка ПДВ або підтвердити інвестиції в необоротні активи в сумі не менше 3 млн гривень за останні 12 календарних місяців.

Платникам податку на прибуток зробили невелику поблажку в частині сплати авансових внесків. Так, якщо раніше від авансування звільнялися компанії, у яких доходи за останній календарний рік не перевищують 10 млн гривень, то тепер ця планка збільшена до 20 млн гривень. Базова ставка податку залишилася незмінною — 18%. Разом з тим, організатори лотерей, крім основної суми податку, сплачуватимуть 10% від доходів, а букмекери — 18% від отриманого доходу.

↑ к содержанию

Спростити або запитати?

Як і планувалося, кількість груп платників єдиного податку все-таки скоротиться з 6 до 3, а сільгоспвиробники будуть віднесені в окрему групу.

У першій групі залишаться підприємці, які не використовують найману працю, працюють у сфері роздрібної торгівлі або надають послуги населенню, а їх річний оборот становить 300 тис. Гривень (раніше — 150 тис гривень). Ставка податку — 10% від мінімальної зарплати.

Друга група — підприємці, у яких кількість найманих працівників не більше 10, а річний оборот — 1,5 млн гривень (було — 1 млн гривень). Ставка податку — 20% мінімальної зарплати.

Для третьої групи обмеження на кількість найманих працівників знято, а граничний річний оборот збільшений з 3 до 20 млн гривень. Ставки податку становлять 2% + ПДВ або 4% (за умови включення в податок ПДВ). При цьому всі «спрощенці», які входили до 2015 року а 3-6 групи, з 1 січня автоматично вважаються підприємцями (це ж стосується і юросіб), включеними в 3 групу єдиного податку.

511cf701c1188

Аграрії — платники фіксованого сільгоспподатку — тепер ставляться до нової четвертої групи. Причому, фіксований податок замінили податком на землю, хоча принцип його справляння не змінився. Він залежить від площі землі, яка знаходиться у власності підприємства або експлуатується.

Ну і, звичайно ж, не варто забувати одіозне зниження ставок єдиного соцвнеску (ЄСВ), за яке Верховна Рада проголосувала разом з Податковим кодексом. З одного боку, крок героїчний. За запевненням уряду, розмір ЄСВ за кілька років повинен знизитися з нинішніх 41% до 16,4%. Для цього компанія-платник внеску буде використовувати понижуючі коефіцієнти: 0,4 до ставки ЄСВ у 2015 році, 0,6 — в 2016 році.

Для застосування коефіцієнтів в нинішньому році роботодавець змушений виконати кілька умов. Так, середня зарплата на підприємстві повинна збільшитися мінімум на 30% порівняно з 2014 роком, і скласти не менше трьох мінімальних зарплат. Загальна база нарахування ЄСВ за місяць повинна в 2,5 разів і більше перевищувати середньомісячну базу нарахування єдиного соцвнеску торік. Плюс до всього, середній внесок по ЄСВ на одну застраховану особу після застосування коефіцієнта не може бути менше 700 гривень.

Яка кількість компаній під час кризи будуть готові всю зарплату «по-білому», та ще й збільшити виплати співробітникам — питання риторичне. Правда, з 2016 року право на використання понижуючого коефіцієнта отримають всі роботодавці, які використовують найману працю (а також ті особи, які сплачують ЄСВ добровільно).

У ході голосування прем’єр Яценюк попередив, що закон не набуде чинності, якщо його не схвалять міжнародні кредитори («Якщо будут ЗАСТЕРЕЖЕННЯ наших міжнародніх ФІНАНСОВИХ кредіторів, ми его переглянемо».). А оскільки є ризик, що реформа ЄСВ призведе до недобору коштів і без того в «дірявий» бюджет, варіант невдоволення з боку того ж МВФ цілком можливий. Значить, ймовірність повернення до колишньої системи справляння єдиного соцвнеску висока.

↑ к содержанию

Ключові податкові нововведення 2015:

  1. Замість ліквідації податків — поява нових платежів: акцизів на алкоголь, тютюн і паливо, транспортного збору для власників «дорогих» авто і т.д ..
  2. Збільшення верхньої планки прибуткового податку з 17 до 20%.
  3. Оподаткування пенсій, що перевищують три мінімальні зарплати.
  4. Зниження пільг для власників нерухомості.
  5. Мораторій на податкові перевірки і санкції до 2016-2017 року (залежно від типу податку та сфери бізнесу).
  6. Відстрочка впровадження електронного адміністрування до 1 лютого 2015 (фактично — до 1 липня).
  7. Скорочення груп єдиного податку з 6 до 3 з одночасною лібералізацією вимог до сум річного обороту СПД.
  8. Поетапне зниження ставки ЄСВ, але в 2014 році лише для тих компаній, які погодяться підвищити зарплати співробітникам і працювати повністю прозоро.
Понравился материал? Поделись с друзьями.


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *


О проекте

© 2019 DPA.CV.UA. Все права защищены.

Копирование материалов разрешено только с обязательным указанием прямой, активной и открытой к индексации гиперссылки на dpa.cv.ua. . 18+