Ринок праці: підсумки року і прогнози на 2015
Портал «Мінфін» розпочав серію публікацій за підсумками минулого року і про плани на 2015 рік. Сгідно з опитування представників ринку праці, телеком-ринку, експертів банківського, фінансового та страхового сектора, представників освіти, спікерів авторинку та ринку нерухомості, чим запам’ятався 2014 і що чекає Україну в наступному році.
Уляна Маслова, керівник Дослідницького центру hh.ua:
2014 був одним з найбільш непростих в історії України. Відчув на собі це і бізнес сегмент. Так, 47% опитаних HeadHunter роботодавців сказали, що це був найскладніший рік за останні 4-5 років, чверть (26%) кажуть, що рік складний, але не складніше попередніх, а ось десята частина переживала і часи поскладніше, ніж рік, що минає , а 3% взагалі не помічали ніяких складнощів за минулі 4-5 років (лідери цієї категорії компаній -IT сфера та сфера нафто- і газовидобутку). Найскладнішим, частіше, ніж інші, цей рік називали агрокомпанії, автотрейдери і логісти а також медіабізнес.

2014 став часом пошуку нових стратегій для більшості компаній. Зменшити негативний вплив непростої економічної ситуації на бізнес намагалися практично всі українські компанії (91%). При цьому фокусуватися на обраних антикризових напрямах роботи доводилося більш активно.
Найпопулярніший спосіб боротьби з кризою для більшості компаній на ринку України — оптимізація витрат. До нього вдавалися більше половини українських компаній (57%). Для більшості компаній 2014 став періодом пошуку нових можливостей для зростання (41%), оптимізації штату (40%), спроб більш ефективного використання ресурсів (29%). П’ята частина компаній намагалися оцінити успішність роботи бізнесу (20%) або працювати з мотивацією і лояльністю співробітників (21%) а також переглянути систему зарплат в бік більшої гнучкості (20%).
Тільки 2% компаній не ставить перед собою антикризових завдань. Всього 7% опитаних представників різного бізнесу сказали, що приділяли таким задачам стільки ж часу, скільки і в попередні 3-4 роки. Максимальна кількість тих, хто не ставить перед собою антикризових завдань — серед агробізнесу та деяких роздрібних компаній. Стільки ж часу, скільки і в попередніх періодах, приділяли антикризової завданням компанії зі сфери IT, телекомунікацій, логістично і банках.
Незважаючи на всі зусилля, вплив кризи на бізнес було істотним. Щоб зберегти обертів, багатьом компаніям довелося вдатися до непопулярних кроків.
Наприклад, в поточному році 14% компаній скоротили зарплату своїм співробітникам. Третина компаній (28%) зарплату не переглядали, 35% компаній підвищили оплату праці тільки цінним або ефективним співробітникам, 6% — тим, кому повинні за законом. І тільки 21% роботодавців змогли підвищити зарплату всім співробітникам.

Найвищий відсоток компаній серед тих, хто підвищував зарплату всім співробітникам, розташований в сферах IТ, страхування, нафто- і газовидобутку, фармакології. Найвищий відсоток тих, хто був змушений йти на скорочення рівня оплати праці, серед компаній які працюють у сфері послуг для бізнесу, оптових продажів, автотрейдерів та медіа.
Значно рідше, ніж в інших компаніях підвищували зарплати співробітникам малого бізнесу (до 50 співробітників). А ось скорочували зарплату значно частіше у великих компаніях, в яких працює більше 500 співробітників.
Серед тих компаній, які все ж підвищували оплату праці, зростання зарплат в 60% випадків було не більше 10%. Тих, хто підвищив оплату більше ніж на 20% — всього десята частина з усіх, хто підвищував з.п.
Найвищий відсоток таких компаній в IТ сфері (21%) і телекомі (13%). Варто відзначити, що таких компаній практично немає в Автотрейдінг, логістиці, страхуванні, послуги для бізнесу та видобутку сировини.
Скорочували зарплату помітніше, ніж піднімали. Більше половини (56%) тих, хто був змушений знизити оплату праці, скоротили її більше ніж на 15%. Серед лідерів скорочення зарплат (максимальні відсотки в тих, хто скорочував з.п. більше ніж на п’яту частину) — банківська сфера, енергетика, оптові продажі.
Лідери скорочень персоналу — банки, автотрейдери та логістичний бізнес, а також компанії, які займаються оптовою торгівлею.
Лідери масового розширення — агросфера, IТ, роздрібна торгівля.
Зауважу, що чим більше компанія, тим більше шансів потрапити під скорочення. У бізнесі, де працює до 100 осіб, до скорочення довелося вдатися 11% опитаним, там, де працює від 100 до 500 осіб — 12-14%, а у великих компаніях цей показник склав вже 22%.

Найбільші оптимісти, які очікують зростання в 2015 році — IT компанії і компанії працюють у сфері оптової торгівлі, найбільш песимістично налаштовані енергетичні, логістичні та медіа компанії.
Також більшості компаній (33%) складно прогнозувати, як змінитися зарплатна політика в майбутньому році.
Чверть роботодавців (23%) будуть переглядати і оптимізувати систему нарахування зарплати, щоб вона відображала реальний внесок співробітника в робочий процес. 20% сподіваються залишитися на рівні 2014 року, а 13% компаній планують підвищення ключовим фахівцям. І тільки 9% розраховують підвищити зарплату більшості співробітників. Мінімальна кількість роботодавців (2%) зазначили, що в майбутньому році можливі скорочення зарплат.
Про можливі скорочення частіше, ніж інші згадують логістичні та страхові компанії.
Тетяна Пашкіна, контент-експерт Rabota.ua:
Ринок праці в 2014 році піддався серйозним випробуванням. Він скоротився географічно, в кількісному, а потім і в якісному аспектах. Якщо порівнювати динаміку вакансій в 2013 і 2014 роках — є серйозні відмінності.
Попередній рік був роком стабільного зростання, звичайно, з притаманними сезонними коливаннями. В сезонні коливання року поточного активно втручалися політичні події і військові дії. Це наклало свій відбиток на динаміку вакансій і резюме на порталі rabota.ua.
Знакових подій було достатньо — починаючи від цілком зрозумілого падіння кількості вакансій і резюме в східних областях і в Криму, міграції працездатного населення в інші регіони і закінчуючи стагнацією заробітних плат, незважаючи на зростаючий курс долара.
Важливий тренд — скорочення споживчих ринків, і, як наслідок, скорочення персоналу в компаніях, що працюють на цих ринках.
Аналітики порталу rabota.ua відзначили підвищення активності здобувачів — збільшилася кількість відгуків на вакансії роботодавців, здобувачі розширили спектр розглянутих пропозицій. Тим не менше, кількість вакансій, що задовольняють запитам здобувачів, не стає більшим, а заробітні плати не встигають за курсом долара. Можливо, тому 48% працюючих готові розглядати пропозиції інших роботодавців.
Другий тренд — ринок праці стає ринком роботодавця. Скорочення кількості нових проектів вдарило навіть по IT-сегменту. Вперше за кілька років динаміка кількості резюме перевищила динаміку кількості вакансій. І це, незважаючи на позитивну динаміку в заробітних платах і досить привабливі умови роботи в більшості ІТ компаній.
Сергій Марченко, директор з розвитку Work.ua:
З чисто професійної точки зору було дуже цікаво, як ринок праці відреагує на зовнішню агресію. Такого в новітній історії України ще не було, тому діапазон прогнозів по падінню ринку праці — а саме в падінні, природно, ніхто не сумнівався, був досить широким.
У підсумку, за роком падіння кількості вакансій на нашому сайті склало з певними коливаннями близько 20%. Ці цифри можна вважати репрезентативними щодо ринку праці в цілому по країні, адже Work.ua лідирує з розміщення вакансій.
Останнім значущим потрясінням, з яким можна порівняти ці втрати, була криза 2008 року. Тоді кількість розміщуваних роботодавцями вакансій впало відразу на 50%. Тобто, як не парадоксально, війна не особливо вплинула на ринок праці.
Очевидно, одна з причин криється в тому, що в 2012-13 рр. ринок праці вже перебував у досить складній ситуації, і знайти хорошу роботу було дуже непросто кілька років поспіль.
За великим рахунком, таке падіння є результатом відсікання від України 1,5 млн жителів анексованого Росією Криму і близько 5 млн жителів Донецької і Луганської областей, що знаходяться на підконтрольних терористам, територіях.
Разом вони складають більше 15% населення країни і залишилися 5% припали на решту регіонів не виглядають чимось вже зовсім катастрофічним, хоча ситуація з вакансіями та оплатою праці в регіонах залишається, безумовно, складною.
У 2015 рік ми дивимося зі стриманим оптимізмом. Одним з основних маркерів активності ринку праці є кількість розміщуваних компаніями вакансій. На зростаючому ринку їх більше, падаючий ринок характеризується згортанням найму. Зараз, судячи з того, як наші клієнти продовжують пакети розміщення вакансій на наступний рік, вони не планують скорочення штатів. Великого зростання, швидше за все, теж не буде, але сам по собі факт, що в умовах війни роботодавці зберігають обережний оптимізм, обнадіює.
По галузях безумовним лідером виглядає IT. Глобальний ринок здатний переварити стільки IT-шників, скільки ми зможемо на нього поставити. IT-рекрутинг зараз найскладніше заняття з найму персоналу — програмістів шукають багато і роблять це дуже старанно. Великий потенціал у сільського господарства. Вже минулого року Україна істотно наростила імпорт продовольства в Європу, в наступному я очікую ще більшого попиту на сільгосппродукцію з боку європейців і, отже, більшої кількості робочих місць в сільському господарстві, особливо в переробці.
Так ситуація, що склалась на Україні неоднозначна. Дуже кортить очікувати на покращення, та іх точно не буде у майбутні 2-3 роки, так як за останній рік відбулось багато шкідливих з економічної точки зору подій.
Залишаєтсья лише надіятися що наша надалі обставини будуть складатися якнайкраще.
Рік складний, але зарплатню я намагався робітникам зробити вище. Не оминули і декілька скорочень.. Бо треба було переглянути доцільність того чи іншого виконавця. Загадом, надія на краще.
У нас на роботі звільнили десь відсотков 40%!!! Криза, вона і є криза… Зарплатня така сама, а вже на неї хіба що за квартиру вистачає заплатити та трохи їжі купити і все. досить так?