Ринок праці: підсумки року і прогнози на 2015

Ринок праці: підсумки року і прогнози на 2015

Аналитика

Ринок праці: підсумки року і прогнози на 2015

Портал «Мінфін» розпочав серію публікацій за підсумками минулого року і про плани на 2015 рік. Сгідно з опитування представників ринку праці, телеком-ринку, експертів банківського, фінансового та страхового сектора, представників освіти, спікерів авторинку та ринку нерухомості, чим запам’ятався 2014 і що чекає Україну в наступному році.

Уляна Маслова, керівник Дослідницького центру hh.ua:

2014 був одним з найбільш непростих в історії України. Відчув на собі це і бізнес сегмент. Так, 47% опитаних HeadHunter роботодавців сказали, що це був найскладніший рік за останні 4-5 років, чверть (26%) кажуть, що рік складний, але не складніше попередніх, а ось десята частина переживала і часи поскладніше, ніж рік, що минає , а 3% взагалі не помічали ніяких складнощів за минулі 4-5 років (лідери цієї категорії компаній -IT сфера та сфера нафто- і газовидобутку). Найскладнішим, частіше, ніж інші, цей рік називали агрокомпанії, автотрейдери і логісти а також медіабізнес.

Уляна Маслова, керівник Дослідницького центру hh.ua

2014 став часом пошуку нових стратегій для більшості компаній. Зменшити негативний вплив непростої економічної ситуації на бізнес намагалися практично всі українські компанії (91%). При цьому фокусуватися на обраних антикризових напрямах роботи доводилося більш активно.

Найпопулярніший спосіб боротьби з кризою для більшості компаній на ринку України — оптимізація витрат. До нього вдавалися більше половини українських компаній (57%). Для більшості компаній 2014 став періодом пошуку нових можливостей для зростання (41%), оптимізації штату (40%), спроб більш ефективного використання ресурсів (29%). П’ята частина компаній намагалися оцінити успішність роботи бізнесу (20%) або працювати з мотивацією і лояльністю співробітників (21%) а також переглянути систему зарплат в бік більшої гнучкості (20%).

Тільки 2% компаній не ставить перед собою антикризових завдань. Всього 7% опитаних представників різного бізнесу сказали, що приділяли таким задачам стільки ж часу, скільки і в попередні 3-4 роки. Максимальна кількість тих, хто не ставить перед собою антикризових завдань — серед агробізнесу та деяких роздрібних компаній. Стільки ж часу, скільки і в попередніх періодах, приділяли антикризової завданням компанії зі сфери IT, телекомунікацій, логістично і банках.

Незважаючи на всі зусилля, вплив кризи на бізнес було істотним. Щоб зберегти обертів, багатьом компаніям довелося вдатися до непопулярних кроків.

Наприклад, в поточному році 14% компаній скоротили зарплату своїм співробітникам. Третина компаній (28%) зарплату не переглядали, 35% компаній підвищили оплату праці тільки цінним або ефективним співробітникам, 6% — тим, кому повинні за законом. І тільки 21% роботодавців змогли підвищити зарплату всім співробітникам.

Уляна Маслова, керівник Дослідницького центру hh.ua

Найвищий відсоток компаній серед тих, хто підвищував зарплату всім співробітникам, розташований в сферах IТ, страхування, нафто- і газовидобутку, фармакології. Найвищий відсоток тих, хто був змушений йти на скорочення рівня оплати праці, серед компаній які працюють у сфері послуг для бізнесу, оптових продажів, автотрейдерів та медіа.

Значно рідше, ніж в інших компаніях підвищували зарплати співробітникам малого бізнесу (до 50 співробітників). А ось скорочували зарплату значно частіше у великих компаніях, в яких працює більше 500 співробітників.

Серед тих компаній, які все ж підвищували оплату праці, зростання зарплат в 60% випадків було не більше 10%. Тих, хто підвищив оплату більше ніж на 20% — всього десята частина з усіх, хто підвищував з.п.

Найвищий відсоток таких компаній в IТ сфері (21%) і телекомі (13%). Варто відзначити, що таких компаній практично немає в Автотрейдінг, логістиці, страхуванні, послуги для бізнесу та видобутку сировини.

Скорочували зарплату помітніше, ніж піднімали. Більше половини (56%) тих, хто був змушений знизити оплату праці, скоротили її більше ніж на 15%. Серед лідерів скорочення зарплат (максимальні відсотки в тих, хто скорочував  з.п. більше ніж на п’яту частину) — банківська сфера, енергетика, оптові продажі.

Лідери скорочень персоналу — банки, автотрейдери та логістичний бізнес, а також компанії, які займаються оптовою торгівлею.

Лідери масового розширення — агросфера, IТ, роздрібна торгівля.

Зауважу, що чим більше компанія, тим більше шансів потрапити під скорочення. У бізнесі, де працює до 100 осіб, до скорочення довелося вдатися 11% опитаним, там, де працює від 100 до 500 осіб — 12-14%, а у великих компаніях цей показник склав вже 22%.

opituvannya-3

Найбільші оптимісти, які очікують зростання в 2015 році — IT компанії і компанії працюють у сфері оптової торгівлі, найбільш песимістично налаштовані енергетичні, логістичні та медіа компанії.

Також більшості компаній (33%) складно прогнозувати, як змінитися зарплатна політика в майбутньому році.

Чверть роботодавців (23%) будуть переглядати і оптимізувати систему нарахування зарплати, щоб вона відображала реальний внесок співробітника в робочий процес. 20% сподіваються залишитися на рівні 2014 року, а 13% компаній планують підвищення ключовим фахівцям. І тільки 9% розраховують підвищити зарплату більшості співробітників. Мінімальна кількість роботодавців (2%) зазначили, що в майбутньому році можливі скорочення зарплат.

Про можливі скорочення частіше, ніж інші згадують логістичні та страхові компанії.

Тетяна Пашкіна, контент-експерт Rabota.ua:

Ринок праці в 2014 році піддався серйозним випробуванням. Він скоротився географічно, в кількісному, а потім і в якісному аспектах. Якщо порівнювати динаміку вакансій в 2013 і 2014 роках — є серйозні відмінності.

Попередній рік був роком стабільного зростання, звичайно, з притаманними сезонними коливаннями. В сезонні коливання року поточного активно втручалися політичні події і військові дії. Це наклало свій відбиток на динаміку вакансій і резюме на порталі rabota.ua.

Знакових подій було достатньо — починаючи від цілком зрозумілого падіння кількості вакансій і резюме в східних областях і в Криму, міграції працездатного населення в інші регіони і закінчуючи стагнацією заробітних плат, незважаючи на зростаючий курс долара.

Важливий тренд — скорочення споживчих ринків, і, як наслідок, скорочення персоналу в компаніях, що працюють на цих ринках.

Аналітики порталу rabota.ua відзначили підвищення активності здобувачів — збільшилася кількість відгуків на вакансії роботодавців, здобувачі розширили спектр розглянутих пропозицій. Тим не менше, кількість вакансій, що задовольняють запитам здобувачів, не стає більшим, а заробітні плати не встигають за курсом долара. Можливо, тому 48% працюючих готові розглядати пропозиції інших роботодавців.

Другий тренд — ринок праці стає ринком роботодавця. Скорочення кількості нових проектів вдарило навіть по IT-сегменту. Вперше за кілька років динаміка кількості резюме перевищила динаміку кількості вакансій. І це, незважаючи на позитивну динаміку в заробітних платах і досить привабливі умови роботи в більшості ІТ компаній.

Сергій Марченко, директор з розвитку Work.ua:

З чисто професійної точки зору було дуже цікаво, як ринок праці відреагує на зовнішню агресію. Такого в новітній історії України ще не було, тому діапазон прогнозів по падінню ринку праці — а саме в падінні, природно, ніхто не сумнівався, був досить широким.

У підсумку, за роком падіння кількості вакансій на нашому сайті склало з певними коливаннями близько 20%. Ці цифри можна вважати репрезентативними щодо ринку праці в цілому по країні, адже Work.ua лідирує з розміщення вакансій.

Останнім значущим потрясінням, з яким можна порівняти ці втрати, була криза 2008 року. Тоді кількість розміщуваних роботодавцями вакансій впало відразу на 50%. Тобто, як не парадоксально, війна не особливо вплинула на ринок праці.

Очевидно, одна з причин криється в тому, що в 2012-13 рр. ринок праці вже перебував у досить складній ситуації, і знайти хорошу роботу було дуже непросто кілька років поспіль.

За великим рахунком, таке падіння є результатом відсікання від України 1,5 млн жителів анексованого Росією Криму і близько 5 млн жителів Донецької і Луганської областей, що знаходяться на підконтрольних терористам, територіях.

Разом вони складають більше 15% населення країни і залишилися 5% припали на решту регіонів не виглядають чимось вже зовсім катастрофічним, хоча ситуація з вакансіями та оплатою праці в регіонах залишається, безумовно, складною.

У 2015 рік ми дивимося зі стриманим оптимізмом. Одним з основних маркерів активності ринку праці є кількість розміщуваних компаніями вакансій. На зростаючому ринку їх більше, падаючий ринок характеризується згортанням найму. Зараз, судячи з того, як наші клієнти продовжують пакети розміщення вакансій на наступний рік, вони не планують скорочення штатів. Великого зростання, швидше за все, теж не буде, але сам по собі факт, що в умовах війни роботодавці зберігають обережний оптимізм, обнадіює.

По галузях безумовним лідером виглядає IT. Глобальний ринок здатний переварити стільки IT-шників, скільки ми зможемо на нього поставити. IT-рекрутинг зараз найскладніше заняття з найму персоналу — програмістів шукають багато і роблять це дуже старанно. Великий потенціал у сільського господарства. Вже минулого року Україна істотно наростила імпорт продовольства в Європу, в наступному я очікую ще більшого попиту на сільгосппродукцію з боку європейців і, отже, більшої кількості робочих місць в сільському господарстві, особливо в переробці.

Понравился материал? Поделись с друзьями.


 1. Макар

  Так ситуація, що склалась на Україні неоднозначна. Дуже кортить очікувати на покращення, та іх точно не буде у майбутні 2-3 роки, так як за останній рік відбулось багато шкідливих з економічної точки зору подій.

  Залишаєтсья лише надіятися що наша надалі обставини будуть складатися якнайкраще.

 2. Василь

  Рік складний, але зарплатню я намагався робітникам зробити вище. Не оминули і декілька скорочень.. Бо треба було переглянути доцільність того чи іншого виконавця. Загадом, надія на краще.

 3. Настя

  У нас на роботі звільнили десь відсотков 40%!!! Криза, вона і є криза… Зарплатня така сама, а вже на неї хіба що за квартиру вистачає заплатити та трохи їжі купити і все. досить так?

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *


О проекте

© 2019 DPA.CV.UA. Все права защищены.

Копирование материалов разрешено только с обязательным указанием прямой, активной и открытой к индексации гиперссылки на dpa.cv.ua. . 18+