Комплементарні валюти: альтернатива офіційним засобам розрахунку

Комплементарні валюти: альтернатива офіційним засобам розрахунку

Форекс

Валюта

Що таке комплементарна валюта?

Комплементарна валюта — це засіб розрахунку, що функціоную паралельно національній валюті та виконує функції, з якими імовірно не справляється національна валюта. Згідно з «Міжнародним журналом дослідження регіональних валют», система комплементарних або регіональних валют виконує наступні функції:

1) Стимулювання економічного розвитку регіону;

2) Накопичення «соціального» капіталу;

3) Популяризація раціонального способу життя;

4) Виконання вимог, яким не відповідає основна валюта.

Комплементарні валюти не є законними платіжними засобами, в більшості країн цим статусом володіють лише офіційні національні валюти. Проте, сторони, які вчиняють правочин, можуть домовитися про використання альтернативного способу розрахунку. Таким чином, якщо комплементарні валюти відповідають ряду вимог, їх використання цілком легально. Як правило, при використанні такого роду валют при розрахунках необхідність ведення бухгалтерії в податкових цілях не скасовується.

Одним з важливих умов використання комплементарних валют є заборона на схожість з офіційними валютами інших країн. Так, наприклад, в 2011 р американець Бернанрд фон НотХауса був звинувачений в тому, що випущені ним «вільні» долари занадто сильно були схожі на офіційну американську валюту.

↑ к содержанию

Звернемося до історії комплементарних валют

Ідея створення альтернативних способів розрахунку не нова. Як відомо, комплементарні валюти отримали широке застосування в часи Великої депресії і навіть використовувалися ще раніше.

Згідно зі статтею нью-йоркської газети Times за травень 1993 р: «У часи Депресії, коли банківська система зазнавала серйозних труднощів, використання альтернативних систем розрахунку було особливо популярно. Різні громадські об’єднання, церкви та організації випускали власні валютні сертифікати, які зараз привертають інтерес колекціонерів. Деякі навіть експериментували з дизайном: в Сіетлі, наприклад, випускалися картонні гроші, а в сусідньому м. Тенін, штат Вашингтон, долари, а також 25 і 50-центові монети випускалися з деревини».

↑ к содержанию

На якому принципі заснована робота комплементарних валют?

Принципи роботи кожної конкретної комплементарної валюти визначають її творці. Деякі комплементарні валюти прив’язані до офіційних і обмінюються за курсом 1:1.

Крім того, комплементарні валюти мають певну ступінь захисту від підробки, що дозволяє їм не втрачати свою цінність.

Єдина відмінність комплементарної валюти від офіційної валюти держави полягає в тому, що її використання обмежене рамками певних областей або економічних секторів. Так, наприклад, вона може використовуватися представниками місцевих ділових кіл, тоді як загальнонаціональні рітейлери не приймуть таку валюту як розрахунок. Тим не менш, цей зовсім не означає, що всі розрахунки з локальними підприємцями будуть здійснюватися тільки в комплементарні валюті. Це відбувається з тієї простої причини, що підприємцям необхідно, в свою чергу, розраховуватися з постачальниками і співробітниками, що не приймають комплементарну валюту. У ряді випадків якась сума від операцій з комплементарної валютою йде на громадські цілі. Як правило, у валютно-обмінних операціях з участю альтернативної валюти близько 5-10% від суми йде на пожертвування.

↑ к содержанию

Хто використовує комплементарні валюти?

Прихильники комплементарних валют, як правило, незадоволені недоліками основною грошовою системи. Наприклад, серед таких людей побутує впевненість у тому, що трата коштів у великих мережевих магазинах призводить до виведення коштів з регіону, в той час як використання комплементарної валюти нівелює цей недолік. Іншими словами, альтернативні валюти використовують ті, хто хоче підтримати місцевий бізнес і місцеве співтовариство. Крім того, на підтримку такого виду валют часто виступають прихильники охорони навколишнього середовища, котрі керуються тим, що місцеві товари, призначені для споживання у своєму регіоні, не потрібно далеко транспортувати, а це призводить до зниження шкідливих викидів в атмосферу.

Валюти, засновані на часі, витрачений на виконання тієї чи іншої роботи, допомагають тим, хто з якихось причин виявився маргіналом в основний економічній системі, знайти роботу або відкрити свій бізнес, який приноситиме дохід.

↑ к содержанию

Огляд найбільш популярних комплементарних валют

Кількість діючих в усьому світі альтернативних валют десятки, якщо не сотні. Розглянемо найпопулярніші з них.

Беркшери

Беркшер — локальна валюта, що використовується в беркширському регіоні штату Масачусетс і прив’язана до курсу американського долара. Один беркшер обмінюється на 95 американських центів. Таким чином, оплачуючи покупку в беркшерах, покупці отримують 5-відсоткову знижку на товари місцевого виробництва.

Фунт Льюїса

Фунт Льюїса — місцева валюта, використовувана в м. Льюїс графства Східний Сассекс, Великобританія.

95% вартості британського фунта стерлінгів обмінюється на фунти Льюїса, а решта 5% йдуть на локальні потреби.

Долари Торонто

Долари Торонто — місцева валюта, яка використовується в Торонто, Канада, її курс прив’язаний до канадського долара. В основному використовується підприємцями на ринку Сент-Лоуренса і на площі Жерард. Якщо для приватних осіб обмінний курс дорівнює 1:1, то представники бізнесу отримують за кожен долар Торонто тільки 90 канадських центів. Решта 10% йдуть на соціальні потреби.

Долари Солт-Спрінг

Долари Солт-Спрінг використовуються на о. Солт-Спрінг, Британська Колумбія, їх курс прив’язаний до канадського долара. Валюта застосовується практично у всіх закладах — магазини, художні галереї, ресторани, пекарні, в роздрібній торгівлі та сфері послуг, що по суті, є унікальним прикладом використання комплементарних валют.

Fureai Kippu (яп. «Квитки турботи»)

Fureai Kippu — це тип валюти, одиницею обліку якої є година обслуговування пенсіонерів та інвалідів. Волонтери, які обслуговують учасників системи, заробляють так звані купони, які можна накопичувати для самостійного використання в майбутньому або передавати будь-кому, щоб ті могли скористатися послугами місцевих волонтерів. Система значно спрощує турботу про тих членів сім’ї, які живуть далеко від усіх, при цьому ніякого грошового обміну не відбувається.

↑ к содержанию

Повітряні милі

Повітряні милі — це тип комплементарної валюти, яка відома практично кожному. Повітряними милями можна розплатитися за послуги, пов’язані з подорожами — оплатити квиток на літак, оренду машини або готель. Як і інші комплементарні валюти, повітряні милі приймаються лише учасниками даної системи.

Недоліки

Комплементарні валюти мають ряд недоліків. Так, наприклад, якщо курс комплементарної валюти прив’язаний до національної, безтурботне поводження з системою може обернутися втратою цінності комплементарної валюти, що сталося з голландським доларом (штат Мічиган, США) в березні 2009 р, коли компанія, що управляє системою , CertifiChecks закрилася, а 108 тисяч доларів США, які забезпечували роботу системи, просто зникли. На щастя, Міністерство торгівлі м. Голланд прийняло рішення компенсувати втрати.

Крім того, проблемою може стати те, що ті, хто не поділяє ідеї, покладеної в основу створення комплементарної валюти, навряд чи будуть брати участь у системі.

Крім цього, всім необхідно пояснювати, як працюють комплементарні валюти, а в ділових колах це ускладнює ведення бухгалтерії. Але якщо кількість учасників виявиться недостатнім, створення валюти може провалитися.

↑ к содержанию

Висновок

На даний момент говорити про економічну вигоду, яка зачаїлася у комплементарних валютах, складно. Існують різні точки зору з цього приводу, часто діаметрально протилежні, і кожен вважає, що він правий. Тим не менше, користувачі комплементарних валют, схоже, все ж таки знаходять в цьому якісь плюси, і так як використання цього роду валют відбувається повністю на добровільній основі, противникам комплементарних валют нічого не загрожує.

Понравился материал? Поделись с друзьями.


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *


О проекте

© 2019 DPA.CV.UA. Все права защищены.

Копирование материалов разрешено только с обязательным указанием прямой, активной и открытой к индексации гиперссылки на dpa.cv.ua. . 18+