На «гарячій лінії» про особливості справляння ПДВ відповідно до положень Податкового кодексу України

На «гарячій лінії» про особливості справляння ПДВ відповідно до положень Податкового кодексу України

На «гарячій лінії» про особливості справляння ПДВ відповідно до положень Податкового кодексу України

Консультаційний центр

28.05.12

Державна податкова служба у Чернівецькій області провела «гарячу» телефонну лінію з питань справляння ПДВ за участю завідувача сектору взаємодії із ЗМІ та громадськістю Наталії Залуцької.

Пропонуємо вашій увазі відповіді на запитання, поставлені під час проведення телефонної лінії.

Які особливості виписки підсумкових податкових накладних?

Згідно пп.8.4 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мінфіну України від 01.11.2011 № 1379 (далі – Порядок), податкова накладна виписується за щоденними підсумками операцій (якщо податкова накладна не була виписана на ці операції) у разі:

— постачання товарів/послуг за готівку кінцевому споживачеві – неплатнику ПДВ;

— виписки транспортних квитків, готельних рахунків або рахунків, які виставляються платнику податку за послуги зв’язку, інші послуги, вартість яких визначається за показниками приладів обліку, що містять загальну суму платежу, суму податку та податковий номер продавця, за винятком тих, форма яких встановлена міжнародними стандартами;

— надання платнику податку касових чеків, які містять суму поставлених товарів/послуг, загальну суму нарахованого податку (з визначенням фіскального та податкового номерів постачальника).

Відповідно до п.8 Порядку всі примірники податкових накладних, виписаних за щоденними підсумками операцій, залишаються в особи, що їх виписала. У верхній лівій частині оригіналу такої податкової накладної робиться відповідна помітка «Х» та зазначається тип причини “11”.

В податковій накладній, яка виписується за щоденними підсумками операцій у разі здійснення поставки товарів (послуг) за готівку кінцевому споживачеві (який не є платником податку), суми розрахунків за касовими чеками, надрукованими протягом дня, та суми ПДВ за такими розрахунками зазначаються загальною сумою, що відповідає фактичній сумі виторгу та сумі ПДВ, яка відображена у Z-звіті.

При цьому, в такій податковій накладній: — в графі 3 „Номенклатура постачання товарів/послуг продавця” — здійснюється запис „Товари в асортименті” ; в графі 4 „Одиниця виміру товару” – зазначається в грн.; в графі 5 – „Кількість (об’єм, обсяг)” проставляється „1” .

У полі „Особа (платник податку) – покупець” необхідно проставити „Неплатник податку”. У полях „Місцезнаходження (податкова адреса) покупця” та „Номер телефону” проставляються нулі.

У рядках „Вид цивільно-правового договору” у полі „вид договору” робиться відповідний запис „ Договір купівлі-продажу”, „Договір на виконання робіт” , тощо, у полі „від” — дату виконання усної домовленості, у полі „№” — прочерк.

У разі постачання вітчизняних товарів графі 3 “ Номенклатура постачання товарів/послуг продавця” здійснюється запис “Товари в асортименті”, а коди товарів згідно УКТЗЕД не вказуються.

Чи підлягає податкова накладна, виписана за щоденними підсумками операцій, реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, якщо сума ПДВ в ній перевищує зазначену в п. 11 підр. 2 р. ХХ ПКУ?

Пунктом 11 підр. 2 р. ХХ «Перехідні положення» ПКУ встановлено, що реєстрація податкових накладних платниками ПДВ – продавцями в Єдиному реєстрі податкових накладних запроваджується для платників цього податку, у яких сума ПДВ в одній податковій накладній становить:

– понад 1 мільйон гривень – з 1 січня 2011 року;

– понад 500 тисяч гривень – з 1 квітня 2011 року;

– понад 100 тисяч гривень – з 1 липня 2011 року;

– понад 10 тисяч гривень – з 1 січня 2012 року.

Податкова накладна, в якій сума ПДВ не перевищує 10 тисяч гривень, не підлягає включенню до Єдиного реєстру податкових накладних.

На перший погляд, вищезгадана норма не наводить виключень з цього правила, але її слід розглядати сукупно з основною нормою ПКУ, якою передбачено необхідність реєстрації податкової накладної, та інших законодавчих актів.

Відповідно до п. 201.10 ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник ПДВ – продавець товарів/послуг зобов’язаний надати покупцю податкову накладну після реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Відсутність факту реєстрації платником ПДВ – продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум ПДВ до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов’язку включення суми ПДВ, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов’язань за відповідний звітний період.

З вищенаведених положень видно, що постраждати від нереєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних може лише покупець, який є платником ПДВ. Тому для нього передбачено право звернутись до податкового органу зі скаргою у випадку нереєстрації податкової накладної, що надасть право на включення суми ПДВ до податкового кредиту.

При цьому варто пам’ятати, що податкова накладна видається покупцю на його вимогу (п. 201.1 та 201.10 ПКУ). Покупцю, який не є платником ПДВ, податкова накладна не потрібна. Тому безпосередньо з норм ПКУ можна зробити висновок, що реєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних немає необхідності, оскільки покупець від цього не постраждає, а продавець все одно нараховує податкові зобов’язання з ПДВ.

Звернемось також до Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2010 р. № 1246, у п. 4 якого прямо зазначається, що не підлягають реєстрації податкові накладні, які не видаються покупцеві та залишаються у продавця.

Оскільки обидва примірники податкових накладних, складених за щоденними підсумками операцій, залишаються в особи, що їх виписала (п. 8 Порядку № 969), то навіть за перевищення суми ПДВ межі, зазначеної в п. 11 підр. 2 р. ХХ ПКУ, реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних вони не підлягають.

Чи обов’язково покупцю вимагати від продавця квитанцію на підтвердження реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних?

Не обов’язково. Пересвідчитись у факті реєстрації податкової накладної покупець може шляхом сформованого запиту (за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення в електронному вигляді (відповідно до стандарту, затвердженого ДПС України) з офіційного веб-сайту органу ДПС України. За допомогою такого програмного забезпечення покупець може:

1) формувати запити на отримання інформації щодо реєстрації ПН (Розрахунку коригування) в ЄРПН;

2) переглядати відповіді щодо запитуваної інформації. Орган ДПС здійснює пошук зазначеної у запиті ПН (Розрахунку коригування) та складає витяг з Реєстру, у якому наводяться відомості щодо ПН (Розрахунку коригування). Такий витяг надсилається покупцеві не пізніше операційного дня, наступного за днем надходження запиту. Отже, радимо покупцеві, не впевненому щодо здійснення реєстрації ПН продавцем, не відкладати запити до ДПС на останній день строку подання декларації з ПДВ.

Який порядок відображення в податковій декларації з ПДВ податкових накладних, що надійшли із запізненням в інших податкових періодах?

Податкові накладні, обґрунтовано отримані платником ПДВ протягом 365 календарних днів з дати їх виписки, а для платників які застосовують касовий метод протягом 60 календарних днів з дати оплати отриманих товарів, у періодах, наступних за періодами їх виписки, відображаються у розділі IІ реєстру виданих та отриманих податкових накладних на дату їх отримання. Податковий кредит, сформований на підставі таких податкових накладних, розшифровується у розділі II додатка 5 «Розшифровки податкових зобов’язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5)» до податкової декларації з ПДВ із зазначенням періоду виписки податкових накладних і відповідно декларується у рядку 10.1 податкової декларації з ПДВ.

Сектор взаємодії із ЗМІ та громадськістю

ДПС у Чернівецькій області

Головна сторінка / Консультаційний центр / Гарячі лінії /

Понравился материал? Поделись с друзьями.


Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *


О проекте

© 2018 DPA.CV.UA. Все права защищены.

Копирование материалов разрешено только с обязательным указанием прямой, активной и открытой к индексации гиперссылки на dpa.cv.ua. . 18+

На «гарячій лінії» про особливості справляння ПДВ відповідно до положень Податкового кодексу України