Українські підприємці не поспішають отримувати податкову індульгенцію

Українські підприємці не поспішають отримувати податкову індульгенцію

Новини

Українські податківці запропонували вітчизняним підприємцям амністію за операції з мінімізації податкових відрахувань. Як відзначають в Державній фіскальної службі, від відповідальності за занижені податкові зобов’язання минулих років можуть бути звільнені ті представники бізнесу, які заплатять 5% від розміру недоплачених до бюджету податків.

podatki

На перший погляд, така пропозиція виглядає більш ніж вигідним: за символічну суму бізнесмени можуть звільнитися від можливих проблем із законом. Але от якось українські підприємці не поспішають шикуватися в чергу для оплати 5 грн в казну держави з кожної прихованої від нього сотні гривень.

Причина такого прохолодного ставлення українського бізнесу до податкової амністії криється в законі, прийнятому 25 грудня 2014, в якому криється чимало «підводних каменів». Як відзначають експерти, він не тільки не вирішує проблему легалізації доходів, але й може створити нові загрози.

Почнемо з суто технічних деталей. Планована схема легалізації прихованих доходів виглядає наступним чином: протягом 90 днів з дня прийняття закону бізнесмени можуть подати до податкової свої уточнені розрахунки за зобов’язаннями з ПДВ та податку на прибуток. Зі свого боку, податківці проводять перевірку цих документів і лише потім ухвалюють рішення і пропонують сплатити 5% від занижених податкових зобов’язань протягом 10 днів. Якщо компанія або підприємець будуть не згодні з результатом перевірки, то вони мають право звернутися до суду. І ось тут з’являється перший «камінь» — у разі упередженого ставлення до якогось бізнесу, податківці можуть істотно спотворити результати перевірки, що викличе невдоволення компанії. Ну а в разі судової тяганини, такого представника бізнесу можуть чекати додаткові перевірки і разом з ними — нові проблеми.

Другий «камінь»: навіть якщо податкова проведе коректну перевірку і підприємець сплатить покладені 5% від прихованих податкових зобов’язань, то в підсумку в «навар» виявиться саме фіскальні органи. Адже тепер у них з’являться реальні дані про тіньовий капітал, який звертається в українській економіці, і про тих схемах, які використовуються для відходу у «тінь».

Ну і нарешті, третій «камінь» — в даній ситуації чесні платники податків виглядають наївними простак. Адже поки вони платили повний розмір податків, їх менш порядні колеги мали можливість активно обертати фактично вкрадені в держави кошти, а тепер ще й залишаються фактично безкарними. Саме тому багато критики цього закону говорять, що 5% — це вкрай мало для легалізації «мінімізаторів». Адже ця ставка набагато менше податку на прибуток, не кажучи вже про ПДВ.
 
Відзначимо, що немає єдиної «формули успіху» для виведення капіталу з «тіні». У деяких країнах податкові амністії забезпечували близько 2% приросту ВВП, а в деяких ефект дорівнював нулю. Вся справа в тому, що такий компроміс між фіскальними органами та бізнес-колами можливий тільки у разі сумлінності двох цих сторін. Але як показує практика, вся історія взаємин податківців і бізнесменів полягає в активній протидії один одному, а значить про успішне компромісі поки ще рано говорити.

Роман Козловський

Понравился материал? Поделись с друзьями.


Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *


О проекте

© 2019 DPA.CV.UA. Все права защищены.

Копирование материалов разрешено только с обязательным указанием прямой, активной и открытой к индексации гиперссылки на dpa.cv.ua. . 18+