Як розумно витрачати гроші

Як розумно витрачати гроші

Общие советы

У сьогоднішній статті хотілося б поміркувати про оптимізацію своїх витрат. Дорога до п’ятої категорії — багатих людей (про цю категорію людей я розповідав в статті доходи, витрати і накопичення) починається з правильної вироблення аналізу своїх витрат. Не варто перетворюватися на людину, який буде економити на якості продуктів або здоров’я. Просто потрібно завести хороші звички, які допоможуть скоротити витрати і вести звичний спосіб життя одночасно. Почати потрібно з простих речей.

По-перше, потрібно складати план покупок перед походом в магазин і зайве нічого не купувати. По-друге, купувати потрібно оптом, а не в роздріб. По-третє, готуйте сани влітку! Купуйте зимовий одяг влітку, а взимку літню. По-четверте, якщо ви збираєтеся зробити серйозну покупку, звертайтеся до фахівців, вибирайте за співвідношенням якість-ціна. По-п’яте, записуйте будь-які витрати, контролюйте кожну копійку.

Зверніть увагу на такі витрати, як транспорт, зв’язок, посиденьки в ресторанах. Міркувати про витрати можна до нескінченності, але головне, не захопитися: усюди і скрізь повинен бути розумний і здоровий підхід. Жити потрібно сьогодні, але потрібно не забувати, що настане завтрашній день.

Перерахованих вище звичок досить для того, щоб, обмеживши їх, виділяти зі своїх доходів 10 — 20% на створення капіталу.

Від того, наскільки ви підковані в мистецтві правильно витрачати гроші, залежить не тільки товщина гаманця, але і відносини з іншими людьми і психологічний мікроклімат в сім’ї, самооцінка. Не вмієш витрачати гроші — не бери їх в руки. Вони, ніби відчуваючи слабину, будуть проситися в руки продавців. Якщо говорити серйозно, то є велика різниця між поняттям «витрачати гроші» і «витрачати гроші»; цю різницю потрібно не тільки відчувати, а й розуміти, відповідним чином розставляючи пріоритети.

А що ви робите з грошима — витрачаєте або витрачаєте? Чи була у вашому житті хоча б одна чесна спроба розподілити гроші за видатковими пунктам, або ви пустили все на самоплив?

↑ к содержанию

За грошима за адресою

Щоб місяць за місяцем жити безбідно, добре харчуватися, та ще й на відкриття-розвиток власного бізнесу відкладати, потрібно здійснювати правильний розподіл грошей. За адресою. Для кожної суми грошей на певні витрати потрібно відвести окреме сховище — це може бути коробка або конверт. Звідти ви будете брати гроші тільки на ті потреби, для яких вони призначені. А ще вам знадобиться:

  • блокнот;
  • ручка;
  • калькулятор;

Самота, інакше обговорення місячних витрат може перетворитися в сімейні розборки.

Якщо на вас наводить нудьгу одне тільки вираз «планування», «сімейний бюджет», «комунальні рахунки», просто називайте ці речі по-іншому, як хочете, аби вам було цікаво.

Розподіляти гроші за видатковими статтями потрібно старанно. Напевно, планування бюджету нагадує вам картину, коли кидаєш один шматочок хліба цілої зграї собак? Тоді простіше поділити його на більш дрібні шматочки і нагодувати кожну «собаку». Іншими словами, щоб коштів вистачило на кожен пункт, їх потрібно правильно розділити.

Отже, розподіл грошей повинно включати такі пункти:

Подумайте, на що ви витрачаєте гроші. Продукти харчування, одяг, освіту, комунальні платежі, розвага, кредитні платежі, вкладення в бізнес — все повинно бути продумано до дрібниць. Ви підготували невеликі резервуари для зберігання грошей? Дайте кожному назву і покладіть туди гроші. У конверт «комунальні платежі» не простягаємо руку, щоб взяти гроші на яку-небудь нісенітницю. Тільки «за адресою» звертаємося: це здорово дисциплінує;

І тут виникає інше питання: «Скільки грошей відкласти на кожен видаток?» Ось і займіться цим всерйоз — порахуйте, скільки чесно зароблених йде на ту чи іншу сферу вашого життя. Тоді ви почнете розумно витрачати гроші.

Отже:

Підрахуйте в кінці місяця, чи вистачило вам відкладених коштів. Не лінуйтеся, записуйте все, що купуєте, кладіть в блокнот чеки і тоді зрозумієте, де утворилася фінансова текти;

Будьте терплячі. Результат свого аналітичного праці ви не відчуєте відразу, на це потрібен час і звичка. Коли ви звикнете жити за коштами, почнуть з’являтися гроші: перевірено досвідом багатьох людей.

Не потрібно знаходити відмовок, переконувати себе і всіх в тому, що ви нічого в цьому не розумієте. Будемо відверті: напевно, ви навіть не намагалися.

↑ к содержанию

Розподіл грошей в сім’ї

Щоб залишалося більше грошей на особисті витрати, розваги та предмети розкоші, вважається, що потрібно більше заробляти. Людина може «тягнути» три роботи, а сім’я все одно харчується картоплею і макаронами.

Чому нікому не приходить в голову, що робота на знос не увінчається фінансовою стабільністю? Економія, раціональний підхід до покупок, аналіз витрат — ось кити, які тримають на плаву будь-який бюджет.

Поняття сімейного бюджету

Сімейний бюджет — це сукупність усіх доходів і витрат сім’ї за конкретний часовий проміжок. Його можна представити у вигляді таблиці, де послідовно будуть вказані всі джерела доходу (і його розмір) і всі витрати сім’ї.

Дохідну частину бюджету складає перелік усіх отриманих грошових сум: зарплата, премія, стипендія, виручка від продажу старої речі, допомога батьків, борг, який вам повернули і т.д. Видаткова частина являє собою всі витрати, які належить подолати сім’ї.

Скласти сімейний бюджет зручніше в формі таблиці. Одна колонка фіксує дані про прибуток, інша — про витрати. Головне — рядок «разом» додати не забудьте. Сума, яка «вималюється» в кінці таблиці, багато про що скаже.

Розмір підсумкової суми в видаткової таблиці не повинен перевищувати той же показник у дохідній.

З аналізу сімейного бюджету ви зрозумієте, як правильно витрачати гроші за видатковими статтями. Не бійтеся вважати. Цифри добрі, якщо відповідально до них ставитися.

Хто керує сімейним бюджетом?

Це делікатне питання в більшості випадків не обговорюється на початку сімейного життя. Потім спливає у вигляді конфліктних ситуацій. Подружжя починають сваритися через те, що хтось заробляє більше, а витрачає менше, через брак грошей, яка змушує обох відчувати дискомфорт.

Кожен приносить в шлюбний союз свої правила розпорядження грошима, не завжди прийнятні для партнера.

В частих позитивних випадках планування бюджету подружжя кладуть свої гроші в загальну скарбничку, з якої кожен бере необхідну кількість грошей на спільні або власні витрати. Цей варіант оптимальний в союзі, де заробіток партнерів приблизно дорівнює.

Є варіант для лютих одноосібників, де кожен витрачає зароблені кошти на себе, а продукти, комунальні рахунки, розваги оплачуються спільно і порівну. Такий спосіб розподілу фінансових коштів хороший по-своєму, тому що подружжю не доводиться спільно вирішувати важкі фінансові питання і число конфліктних ситуацій зводиться до мінімуму. Здавалося б, все відмінно, але до пори до часу.

Народження дитини може все поставити з ніг на голову. Тому що дружина не зможе приступити до роботи і вносити свою лепту у формування бюджету. Фінансове навантаження на чоловіка збільшується в три рази — він відповідає за себе, дружину і дитину.

А як же варіанти, де дружина або чоловік керують сімейним бюджетом? Як відомо, на кораблі не може бути два капітана. Все одно хтось із партнерів домінує в розподілі фінансових ресурсів.

Розподіл грошей в сім’ї не повинна здійснювати жінка. Бувають випадки, коли в розумі жінки більше раціоналізму, ніж у її чоловіка. Але приказка «більше грошей — більше влади» стосується і сімейних відносин. Якщо чоловік заробляє більше, повністю покриває витрати своєї сім’ї, він володіє відповідними повноваженнями в побудові сімейного бюджету.

Ідеальною схемою розподілу фінансових вважається така схема, при якій частина зарплати чоловіка йде на погашення кредитів і оплату комунальних рахунків. Іншу частину він віддає дружині, яка планує закупівлю продуктів, витрати на дітей і будинок. Крім того, певна сума повинна належати особисто їй. Таким чином, кожен з подружжя займається плануванням витрат в своїй сфері. Дружина в такій сім’ї зазвичай не працює, або заробляє на своєму хобі.

На жаль, сучасні сім’ї змушені будувати своє благополуччя в нелегких умовах. Дружині доводиться працювати нарівні з чоловіком, тому образ чоловіка як єдиного годувальника вже не актуальний у багатьох шлюбних союзах.

Тільки успішні власники власного бізнесу можуть дозволити дружині займатися розвитком дітей і змістом їхнього будинку.

До речі, про успішні бізнесменів. Якщо ви думаєте, що планування сімейного бюджету спіткало тільки вас, «робочого селянина», то ви помиляєтеся. Розрахунки в бізнесі набагато складніше, і сімейний бюджет в даному випадку відіграє таку ж значну роль, як ваш. І теж вимагає планування.

↑ к содержанию

На місяць вперед

Отже, ви зрозуміли роль і значення систематизації витрат і доходів, і вас хвилює майбутній розрахунок грошей на місяць — чи буде він адекватний вашому реальному стану?

Перед складанням бюджетного плану бажано вести колонку витрат. Робити це потрібно щодня, протягом місяця. Зафіксувавши грошові суми, які циркулюють в вашому бюджеті, ви змогли б легше розпланувати витрати на місяць. Титанічні зусилля викликає колонка витрат, оскільки цей показник ненормований (в той час як доходи зазвичай регламентовані розміром зарплати, соціальних виплат і т.д.).

Запишіть, порахуйте, відправте кожну суму грошей на її місце. І будьте впевнені, що на далекому, але вже видному шматочку майбутнього ваше фінансове благополуччя виросте. Не викидайте гроші на дрібниці, які не смітите ними. Ще краще — прочитайте першу главу книги Роберта Аллена «Множинні джерела доходу» і зрозумієте, що до чого. А поки поговоримо про те, як не витрачати гроші там, де дійсно можна не переплачувати.

↑ к содержанию

Профілактика позик

Не купуйте зайвого. Запаси — це добре, але подумайте, скільки їжі, купленої в супермаркеті, доводиться викинути після закінчення терміну придатності. Купуючи багато і наперед, ви втрачаєте контроль над продуктами в холодильнику. Краще заходите в продуктовий магазин частіше і купуйте менше: тоді і їжа свіже, і грошей не так багато витрачено.

Не ходіть на ринок з порожнім шлунком. Точно повернетеся з пакетом всього непотрібного і дорогого. Голод — не порадник, і звичайну гречку купити ви забудете, оскільки аромат копченої ковбаси скине ваші пріоритети.

Але якщо ви всежтаки вимушені взяти гроші в борг на карту, то ми рекомендуємо переглянути процентні ставки у різних позикових організацій.

Купуйте те, за чим прийшли. І ні кроку назад.

Слідкуйте за акціями та знижками. Якщо ви плануєте купити LCD-телевізор, чому б не отримати знижку?

Цінуйте простоту. Купуйте звичайну швейну машину зі стандартним набором рядків, якщо не збираєтеся займатися шиттям професійно. Заощадите на покупці і технічному обслуговуванні. Це правило стосується будь-якої побутової техніки.

Убийте в собі споживчу спрагу. Не слухайте, як внутрішній голос шепоче вам, що без цієї речі ніяк не обійтися і ви її заслужили. Звичайно, заслужили. Але спочатку переконайтеся, чи дійсно вона так необхідна?

Дотримуючись цих правил, ви двічі вийдете переможцем: залишитеся задоволені собою, ще й при грошах. Чи не ослабляйте пильність, не давайте собі поблажок.

↑ к содержанию

Як інші сім’ї розпоряджаються своїм бюджетом

Давайте дізнаємося, на що сім’я витрачає гроші. Представляємо вашій увазі розрахунки компанії ФБК за 2003 р Можливо, з тих пір щось змінилося, але не набагато.

  • 43% витрат середньої російської сім’ї доводиться на дитину;
  • 26,3% бюджету забирає харчування;
  • 13,5% йде на одяг;

1200 грн. — стільки витрачає українець за спиртні напої, що вживаються протягом року.

Добре, якщо ці цифри змусили вас задуматися. Можливо, ваша сім’я стане однією з небагатьох, де встановиться чіткий баланс витрат і доходів.

↑ к содержанию

Як приборкати марнотрата

Незважаючи на розрахунки, планування, аналіз витрат, ви розумієте, що в бюджеті утворилася фінансовий пролом. І тоді вас осіняє здогад:

«Я витрачаю багато грошей на дурниці!» Добре, що ви вчасно це зрозуміли. Знаєте, чому так виходить? Вас нікому схопити за руку.

Куди б ви не йшли, обходьте вулиці, де сидять на узбіччях торговки, де розташовані кіоски з ласощами. Супермаркети відвідуйте в разі крайньої необхідності;

Якщо є можливість, передоручити купівлю продуктів людині, якій довіряєте;

Чи не гуляйте по ринку безцільно. Такі «прогулянки» закінчуються обнуленням кредитної картки у найближчого банкомату;

Добре, якщо у вашому найближчому оточенні є скнара, який на відміну від вас гроші на дурниці не витрачає. Візьміть його з собою, коли настане необхідність відправитися за покупкою. Він буде обурений вашим триньканням і пресечёт його вчасно.

Понравился материал? Поделись с друзьями.


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *


О проекте

© 2019 DPA.CV.UA. Все права защищены.

Копирование материалов разрешено только с обязательным указанием прямой, активной и открытой к индексации гиперссылки на dpa.cv.ua. . 18+